MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Milli Mücadele kahramanı Topal Osman Ağa‘nın itibarının hukuken iade edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığına kanun teklifi vermesi, memleketi Giresun‘da sevinçle karşılandı.

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (GESOB) Başkanı Ali Kara, Topal Osman Ağa

Topal Osman Ağa’nın tarihteki önemi

Topal Osman Ağa’nın tarihteki önemine dair bilgiler veren Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Balcı ise, “Topal Osman Ağa, Giresun için önemli bir isim. Bundan dolayı ki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kanun teklifi sevinçle karşılandı. Bahçeli’nin bu girişimi bir tarafta Topal Osman Ağa’nın iade-i itibarı için, diğer tarafta Cumhuriyet değerlerine sahip çıkılması olarak düşünüyoruz. Topal Osman Ağa’nın ilk defa Balkan Savaşı’nda sahneye çıktığını görüyoruz. O dönemde Osmanlı’da bedelli askerlik uygulaması var. Topal Osman Ağa, bedeli ödenmesine rağmen gönüllü olarak savaşa katılıyor. Çatalca’da Bulgarlara karşı savaşırken yaralanıyor. Bu tarihten sonra gazilik nişanesi olarak ‘Topal’ lakabı kalıyor. Giresun’a döndükten sonra 1. Dünya Savaşı içerisinde yine tarih sahnesinde görüyoruz. Askeriye destekli sivil unsur olarak yer alıyor. Bölgedeki Ermenilerin sevk ve iskanından sorumlu, Batum’da savaşa katıldığını biliyoruz ve Ruslara karşı Harşit cephesinde mücadele ediyor. Bunlarla beraber Osmanlı’da askerden kaçanları yakalayıp yine cepheye göndermekle görevli. Bunlarla beraber Topal Osman Ağa’yı asıl tarih sahnesine çıkaran olay ise 1919 yılında İzmir’in işgaliyle başlıyor. İzmir işgaline karşı İstanbul Sultan Ahmet mitinginden sonra ilk mitingi Giresun’da düzenleyen Topal Osman Ağa oluyor. Yine akabinde Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Giresun’daki reisliğini üstleniyor, Giresun Belediye Başkanı oluyor. Daha sonra Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla canını dahi emanet edecek kadar birlikte hareket ediyorlar. Milli Mücadele’de Giresun’da 42. ve 47. gönüllü alaylar kuruyor. Sadece devletten silah ve teçhizat desteği alırken, diğer ihtiyaçları ise vatandaşlar kendi imkanlarıyla karşılıyor. Dolayısıyla diğer özelliklerine bu hayırseverliğini de katmamız gerekiyor. Daha sonra TBMM’de Milletvekili Ali Şükrü Bey öldürülüyor. Milletvekili Ali Şükrü Bey en son Topal Osman Ağa’nın adamlarıyla görüldüğü için de cinayet Topal Osman Ağa’nın üzerinde kalıyor. Bunun üzerine çatışmada yaralı ele geçmesine rağmen yargılanmadan öldürüldüğü için olay tam olarak aydınlatılamamıştır” dedi.

Ali Şükrü Bey’in oğulları, Topal Osman Ağa’nın mezarını ziyaret etti

Cinayete kurban giden Milletvekili Ali Şükrü Bey’in çocuklarının dahi Topal Osman Ağa’yı cinayetten sorumlu tutmadıklarını belirten Araştırmacı-Yazar Seyfullah Çiçek, “Osman Ağa’nın üzerine yıkılmaya çalışılan Ali Şükrü Bey olayı ısıtılıp ısıtılıp ortaya konuluyor. Bunun aslında Osman Ağa’ya kurulmuş bir komplo olduğu ortadadır. Çünkü 1959 yılında Giresun’a ziyarete gelen Ali Şükrü Bey’in oğulları, Topal Osman Ağa’nın çocuklarıyla Giresun Kalesi’ndeki mezarını ziyaret ederek Fatiha okumuşlardır ve hatıralarında da belirtikleri gibi ‘Babamızı öldüren kesinlikle Osman Ağa değildir’ demişlerdir. Bunun ötesi yoktur. Dolayısıyla Osman Ağa’nın kaybedilmiş bir itibarı yoktur, büyük bir vatanseverdir. Bu anlamda MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin kanun teklifini bütün kalbi duygularımızla destekliyor ve saygı duyuyoruz” şeklinde konuştu. – GİRESUN

İhlas Haber Ajansı / Yerel
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.