Vali Dağlı: “Çalıştığımız illerin tarihini bilmekte yükümlüyüz”

Tarih Boyunca Vezirköprü kitabı tanıtım paneli

SAMSUN – Samsun‘un Vezirköprü ilçesinin geçmişini bugüne yansıtan ‘Tarih Boyunca Vezirköprü’ kitabı tanıtım panelinde konuşan Vali Zülkif Dağlı, “Biz çalıştığımız illerin, ilçelerin tarihini sosyolojisini, coğrafi şartlarını bilmekte yükümlüyüz” dedi.

Samsun‘un tarih dolu Vezirköprü ilçesinin geçmişini gün yüzüne çıkarmak için derlenen ‘Tarih Boyunca Vezirköprü’ kitabı tanıtım paneli düzenlendi. Törene Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Tarih Boyunca Vezirköprü kitabının yazarı Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu ile kamu kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye’deki kent tarihi araştırmalarının son yıllarda çok geliştiğini vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, “Bu çalışmalarda genel itibarıyla o şehrin tarihi genel olarak ele alındı. Ancak bugün bizim yaptığımız çalışmada alan biraz daraltıldığı zaman o şehrin tarihiyle ilgili meseleler daha ayrıntılı olarak ele alınmaya başlandı. Bu kitapta da göreceksiniz, büyük bir bilgi birikimi ortaya çıkmaya başladı” dedi. Kitabın hacminin dar bir alana dair geniş kapsamda olduğuna değinen Tellioğlu, kitabın içeriği hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

“Biz çalıştığımız illerin tarihini bilmekte yükümlüyüz”

Açılış konuşmalarının ardından panel, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Prof. Dr. Rıza Karagöz, Prof. Dr. Nedim İpek ve Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kara’nın sunumuyla devam etti.

İhlas Haber Ajansı / Berkan Şen – Yerel